کد خبر : 5398
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۴
159 بازدید

یادداشت ارسالی؛

کارگران نیازمند حمایت هستند نه تبریک /پدرام ئیلانی _روزنامه نگار

کارگران نیازمند حمایت هستند نه تبریک /پدرام  ئیلانی _روزنامه نگار
کارگران نیازمند تمجید و تبریک نیستند و هیچ نمی خواهند جز آنکه به اندازه سهمی که در چرخه تولید و انباشت ثروت دارند از رفاه اجتماعی و اقتصادی سهم داشته باشند؛

یازده اردیبهشت  روز جهانی کارگر است.

این روز برای منی که پیش از مدرسه محیط کارگری را تجربه کرده ام معنای خود زندگی ست.روزگاری در کارگاه پدر و در کنار وی و سایر کارگران کار کرده ام و هیچگاه با زندگی کارگران بیگانه نبوده ام،غصه هاشان غصه دارم کرده و شادی هاشان هرچند کوچک برایم شادی آفرین بوده است.

از همانجا تکنولوژی برایم مکمل کار کارگر بود است . نه برعکس و یقین دارم هیچ تکنولوژی قادر نخواهد بود جایگزین کار کارگران گردد.بعدها که برای تحصیل به تهران رفتم در کنار درس و دانشگاه باز هم کار کردم، ابتدا وارد چاپخانه شدمو در کنار بسیاری دیگر از کارگران صنعت چاپ سرب استشناق کردم که هنوز هم آثار آن بر ریه هایم هست و با سرفه هایم خودنمایی می کند.

پس از آن راهی تحریریه ی روزنامه ها شدم و باز هم کارگری کردم. راهی مدارس شدم و در کسوت مشاور باز هم کارگری کردم . شاید این بار ابزار و لباس کارم کثیف نبود اما در ساعات کار و مشقت ها و حقوق ناچیز و رفاه اندک از کارگر هم وضعیت اسفبارتری را تجربه کردم.

درک من از کارگری بلاواسطه است و خوب میدانم که بدون آنها هیچ تولیدی انجام نمی شود و آنها به اجبار در کارشان خستگی را خسته می کنند، هرچند به اندازه سهمی که در گردش چرخ اقتصاد و جامعه دارند سهم نمی برند و همواره دستمزدشان کمتر از نیازشان بوده است، به خصوص در این روزها که تورم کمر اقتصاد خانوار ها را شکسته است.

کارگران نیازمند تمجید و تبریک نیستند و هیچ نمی خواهند جز آنکه به اندازه سهمی که در چرخه تولید و انباشت ثروت دارند از رفاه اجتماعی و اقتصادی سهم داشته باشند.

البته این روزها یافتن کار و دریافت حقوق به موقع برای کارگران بدل به رویا گشته است . اگر در کشور ما یک هزارم توجهی که به صاحبان سرمایه می شود به کارگران می شد، امروز بسیاری از کمبود ها رخ نمیداد و تولید ثروت واقعی نمی گذاشت تورم اینچنین افسار کسیخته بتازد.

اگر قوانین و ملاک های مناسبی در حوزه روابط کار و قوانین کار وضع و رعایت می شد یقینا این روز ها وضعیت اقتصاد جامعه اینگونه نبود و شاهد جامعه ای پویا و فعال در حوزه کار و اقتصاد بودیم.

یقینا مازد و انباشت ثروتی که در املاک و سپرده گذاری بانک ها خودنمایی می کند اگر در چرخه تولید و حمایت کارگران نمود پیدا می کرد اکنون وضعیتی چنین افسار گسیخته و متلاطم را شاهد نبودیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تامین اجتماعی دنا تمز جشن عاطفه ها